ARCHEO-ARTIS
Usługi archeologiczne
ARCHEOLOG
Aleksandra Piasta - magister archeologii, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Jestem pasjonatką historii starożytnej i rysownikiem zabytków archeologicznych. Prowadzę nadzory i badania archeologiczne na terenie województwa łódzkiego.
Zapraszam do współpracy!
USŁUGI FIRMY ARCHEO-ARTIS
Nadzory i badania archeologiczne na terenie województwa łódzkiego
NADZORY
- BUDOWA DOMÓW JEDNORODZINNYCH
NADZORY
- BUDOWY INWESTYCYJNE
ARCHEOLOGICZNE BADANIA SONDAŻOWE
Nadzory archeologiczne
Kiedy konieczny jest archeolog przy budowie domu?
Wszystko zależy od umiejscowienia działki, na której chcemy budować dom. Jeśli znajduje się ona w niedalekiej odległości od stanowiska archeologicznego, będąc jednocześnie pod ochroną konserwatora zabytków, to Wojewódzki Konserwator Zabytków może zarządzić wykonanie badań archeologicznych lub konieczność nadzoru archeologicznego przy budowie domu.
Zadaniem archeologa w trakcie nadzoru archeologicznego na budowie jest obserwowanie prac ziemnych na danym terenie, m.in. sporządzenie niezbędnej dokumentacji fotograficznej, opisowej oraz stosownego sprawozdania z przeprowadzonych prac. Celem przeprowadzonego nadzoru jest ewentualne rozpoznanie oraz zabezpieczenie zabytku archeologicznego. Zazwyczaj jednak okazuje się, że na danym terenie nie występują zabytki, a prace nad budową domu mogą być bez przeszkód kontynuowane.
Ile kosztuje nadzór archeologiczny?
Kontrolowanie i prowadzenie dokumentacji przez archeologa wyceniane jest zazwyczaj adekwatnie do powierzchni obszaru objętego nadzorem. Pod uwagę brane są również takie czynniki, jak rodzaj obiektów występujących na pobliskich stanowiskach archeologicznych czy czas trwania prac ziemnych.
Nadzór archeologiczny obejmuje jedynie te prace budowlane, które powiązane są z działaniami w ziemi, jest to między innymi wykop pod fundamenty czy kanalizację.
Koszt nadzoru archeologicznego nie jest zależny od łącznej powierzchni działki, lecz jedynie tego fragmentu, na którym ma powstać dom i planowane są prace ziemne.
BADANIA ARCHEOLOGICZNE
Zasadniczo wyróżnić można cztery rodzaje archeologicznych badań wykopaliskowych:
1. Stacjonarne badania systematyczne
Badania o pełnym zakresie dokumentacyjno-analitycznym, uwzględniającym interdyscyplinarność archeologii. Badania takie prowadzone są w sytuacji braku bezpośredniego zagrożenia stanowiska zniszczeniem, a zatem wówczas, gdy tempo prac wykopaliskowych dyktowane jest wyłącznie wolą kierownika badań.
2. Badania wyprzedzające
Podejmowane są w przypadku stanowisk znajdujących się na terenie, na którym zaplanowano inwestycję budowlaną lub inny rodzaj zmiany sposobu użytkowania terenu, również grożący zniszczeniem stanowiska. W takich sytuacjach, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, inwestor ma obowiązek przeprowadzenia badań, co daje możliwość w miarę dokładnego zaplanowania i przeprowadzenia badań. Tempo prac jest uzależnione od planowanej inwestycji.
3. Badania ratownicze
Podejmowane są w stosunku do stanowisk zagrożonych zniszczeniem w bezpośredniej przyszłości z przyczyn, których nie dało się wcześniej z całą pewnością przewidzieć. Tempo prac podyktowane jest wówczas koniecznością wyprzedzenia momentu zniszczenia stanowiska z przyczyn naturalnych (np. erozji) lub antropogenicznych (np. rabunkowa eksploracja stanowiska przez poszukiwaczy skarbów).
4. Badania interwencyjne
Badania podejmowane w sposób doraźny i niezaplanowany w związku z niespodziewanym odkryciem zabytków archeologicznych, np. podczas realizacji inwestycji i w sytuacji braku możliwości wstrzymania jej na czas dłuższy.
BADANIA RATOWNICZE
OPRACOWANIE ZABYTKÓW
GODZINY OTWARCIA
Telefonicznie
Poniedziałek - piątek: 9:00 — 18:00
Mailowo
24/7

UZYSKAJ WYCENĘ
Gwarancja uczciwych cen
Proszę w formularzu wpisać przewidziany rodzaj badań (np. nadzór), orientacyjną powierzchnię planowanych wykopów oraz czas przeznaczony na roboty ziemne. Na podstawie tych danych postaram się jak najszybciej wycenić koszt badań archeologicznych.
Cena nadzoru archeologicznego przy budowie domu jednorodzinnego waha się od 1000 do 1500 zł w zależności od tempa prac (jeżeli roboty ziemne zamkną się w 1-3 dniach z rzędu cena wyniesie 1000 zł).
Przy inwestycjach długoterminowych (np. przy remontach dróg, budowie kanalizacji etc.) cena uzgadniana jest indywidualnie, zwykle ustalamy wynagrodzenie miesięczne za obsługę archeologiczną.
KONTAKT
Kurowice, ul. Słoneczna 30
95-006 Brójce
NIP 7282630424
REGON 387620582
508143569